12345678
12345678
12345678
12345678
12345678
Maksymalnie 2 mln zł na okres do 10 lat
12345678
12345678
12345678
12345678

Najczęściej popełniane błędy we wnioskach do Działania 3.4

Puste rubryki we wniosku o dofinansowanie.

Wniosek o dofinansowanie wypełniony za pomocą Generatora Wniosków nie powinien zawierać pustych pól lub rubryk. Puste pola należy zostawić tylko w przypadku gdy GW (opcja: walidacja) określi polecenie jako „nie dotyczy".

 

Brak wymaganych obowiązkowych oświadczeń wnioskodawcy, które powinny być dołączone do wniosku: oświadczenie o kwalifikowalności VAT oraz oświadczenie o zachowaniu celów projektu.

Ww. oświadczenia są niezbędnymi załącznikami do wniosku o dofinansowanie.

 

Stosowanie niesystemowych wskaźników realizacji celów projektu.

GW obowiązujący do działania 3.4 generuje wskaźniki, którymi należy się posługiwać. Niedopuszczalne jest stosowanie wskaźników dowolnie formułowanych przez wnioskodawców. Używanie wskaźników pochodzących spoza systemu będzie potraktowane jako błąd formalny. Lista aktualizowanych na bieżąco wskaźników ZPORR znajduje się na stronie Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

 

Niezgodność pomiędzy wskaźnikami produktów wskazanymi w projekcie, a tymi, które zostały wymienione w kategoriach kosztów.

Wskaźnik produktu jest materialnym efektem realizacji projektu. Obrazuje wszystkie te środki, za które wnioskodawca płaci w trakcie realizacji projektu.

 

Brak poświadczenia oceny finansowej wnioskodawcy, który prowadzi działalność krócej niż 12 miesięcy.

W takich przypadkach nie można załączyć jedynie karty informacyjnej z adnotacją „nie dotyczy". Należy załączyć np. bilans otwarcia lub oświadczenie o wygenerowanych dochodach do dnia złożenia wniosku.

 

Kategorie kosztów podane we wniosku za mało szczegółowe, nie obrazują w pełni zakresu planowanej inwestycji.

Kategorie kosztów podawane we wniosku muszą odpowiadać wskaźnikom produktu, które przedstawia wnioskodawca. Koszty należy podzielić na jednorodne grupy lub maksymalnie je uszczegółowić, tak by zakres przedstawianej we wniosku inwestycji był jasny i czytelny.

 

Nieaktualne zaświadczenia: wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej, odpis z KRS, REGON, ZUS, Urząd Skarbowy.

Zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej (lub KRS), REGON nie mogą być starsze niż 3 miesiące w dniu złożenia wniosku. Natomiast zaświadczenia z ZUS oraz Urzędu Skarbowego nie mogą być starsze niż 1 miesiąc w dniu złożenia wniosku.

 

Niepoprawny format oświadczeń, np. o zachowaniu celów projektu lub VAT.

Obowiązujące formaty oświadczeń znajdują się na stronie internetowej MG i P oraz na stronie ARR S.A. Tylko takie będą uznawane za poprawne, w innych przypadkach wnioskodawca będzie proszony o dostarczenie nowych dokumentów.

 

Niepoprawne potwierdzanie kopii dokumentów klauzulą „za zgodność z oryginałem".

Wnioskodawca składa dokumenty w trzech egzemplarzach, 1 oryginale oraz dwóch kopiach. Kopie składanych dokumentów, także kopia wniosku oraz kopia biznes planu powinny być potwierdzone klauzulą „za zgodność z oryginałem" na każdej stronie wraz z czytelnym podpisem osoby uprawnionej (lub wraz z parafką osoby uprawnionej potwierdzonej pieczęcią imienną). Można również umieścić klauzulę „za zgodność z oryginałem od strony do strony" na pierwszej stronie dokumentu wraz z czytelnym podpisem osoby uprawnionej (lub wraz z parafką osoby uprawnionej potwierdzonej pieczęcią imienną), a na następnych stronach należy umieścić parafki osoby uprawnionej. Wszystkie podpisy oraz parafki powinny być dokonywane niebieskim tuszem.

 

Brak uwzględnienia kwoty dotacji w sekcji "E" Biznes Planu.

Wnioskodawca powinien umieścić kwotę dotacji, o którą się ubiega w sekcji "E" formularza Biznes Planu.

 

Niepoprawnie określony rok bazowy w Biznes Planie (sekcje "B", "E").

Rok bazowy/okres bieżący dla wnioskodawców działających mniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku - należy przyjąć: - dane wykonane na dzień złożenia wniosku (w wielu przypadkach tożsame z bilansem otwarcia), a jako pierwszy rok prognozy stan na ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym jest składany wniosek (tylko w takim przypadku dopuszcza się aby rok prognozy był tym samym rokiem kalendarzowym, którym jest rok bazowy), albo - jeśli wnioskodawca działający mniej niż 12 miesięcy przyjął za rok bazowy pełny rok kalendarzowy, 1 rok prognozy jest już kolejnym rokiem kalendarzowym.
Rok bazowy/okres bieżący dla wnioskodawców działających dłużej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku - należy przyjąć dane na ostatni dzień zakończonego roku obrotowego (kalendarzowego). Każdy z kolejnych lat prognozowanych przedstawia dane na ostatni dzień roku obrotowego (kalendarzowego).

 

Brak wersji elektronicznych dokumentów.

Obowiązkowo wraz z wnioskiem o dofinansowanie należy załączyć jego wersję elektroniczną. Podobnie w przypadku Biznes Planu.

 

Niezgodne sumy kontrolne.

Składając wniosek należy zwrócić szczególną uwagę na sumy kontrolne w wersji elektronicznej oraz papierowej. Muszą być one tożsame. W innym przypadku wniosek zostanie odrzucony z powodu błędu formalnego.

 

Wniosek przygotowany niezgodnie z instrukcją.

Wnioskodawca przygotowując wniosek powinien kierować się instrukcją zawartą w wytycznych do działania 3.4, gdzie szczegółowo określono techniczne aspekty procesu.

 

Partnerzy
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Lubuski Lider Biznesu
Lubuskie.pl

Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna

ul. Fryderyka Chopina 14
65-001 Zielona Góra
Czynne w godz. od 8:00 do 16:00
tel. +48 68 327 05 04
e-mail agencja@region.zgora.pl

Adres do korespondencji: 

ul. Bohaterów Westerplatte 32
65-001 Zielona Góra

 

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na powyższe powinieneś dokonać zmian ustawień swojej przeglądarki.
Zamknij
Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Zamknij