123456
123456
123456
Maksymalnie 2 mln zł na okres do 10 lat
123456
123456
123456
123456
2020-02-11

Spotkanie partnerów projektu oraz III międzynarodowe warsztaty „Możliwości biznesowe związane z populacją osób starszych niesamodzielnych” w ramach projektu „SILVER SMEs”

W dniach 5-6 lutego br. przedstawiciele Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego wzięli udział w spotkaniu Komitetu Sterującego projektu „SILVER SMSs” oraz w III międzynarodowych warsztatach poświęconych tematyce osób starszych niesamodzielnych. Projekt jest realizowany w ramach Programu INTERREG Europe. Oba spotkania odbyły się w Cork w Irlandii na zaproszenie partnera projektu Instytutu Technologicznego w Cork (CIT).

W spotkaniu, oprócz kadry projektu - Pani Hanny Nowickiej – Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Pani Marioli Dobosz – Kierownika Projektu, uczestniczyła Pani dr Dorota Bazuń (Wydział Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego), która zaprezentowała dobre praktyki wspierania polityki senioralnej w ramach działalności Fundacji „Pomocna Dłoń” oraz Fundacji „Dla Drezdenka”. Każdy z partnerów zaprezentował dobre praktyki wdrażane w innych regionach europejskich, biorących udział w projekcie.
Podczas spotkania komitetu przedstawiono główne założenia Action Plans (Planów Działania), które zostaną opracowane w poszczególnych regionach i będą wskazywały instrumenty polityki regionalnej, które zostaną zmodyfikowane w wyniku wymiany doświadczeń pomiędzy regionami. Dyskutowano  także nad  głównymi założeniami projektu oraz osiągnięciem kluczowych rezultatów jakie są spodziewane w  wyniku realizacji projektu.

Popołudniu odbyły się dwie wizyty studyjne: partnerzy odwiedzili Community Shop w Courtmacsherry – sklep prowadzony przez lokalną społeczność (wolontariuszy), w którym część towarów została wyprodukowana przez okolicznych mieszkańców. Drugim odwiedzonym przez gości miejscem było miasteczko Bandon – Age Friendly Town. W Bandon powstała inicjatywa współpracy lokalnych przedsiębiorców z komitetem działającym na rzecz osób starszych, w którego skład wchodzą lokalni działacze. W wyniku współpracy przedsiębiorcy wprowadzili rozwiązania ułatwiające życie w miasteczku osobom starszym (np. dowóz zakupów, podjazdy zamiast schodów, centrum informacji i pomocy, sprzedaż sprzętu medycznego czy ławki z dodatkowymi oparciami ułatwiającymi podnoszenie się).

Uczestnicy spotkania w dniu 6 lutego wzięli udział w III międzynarodowych warsztatach poświęconych tematyce osób starszych zależnych. Podczas tego wydarzenia, oprócz danych statystycznych dotyczących zmian demograficznych oraz starzejącego się społeczeństwa, mogliśmy poznać dwie irlandzkie firmy, które zaprezentowały swoją działalność. Firma THE HomeShare „dopasowuje” obcych sobie ludzi (młodych i starszych) do wspólnego życia dla obopólnych korzyści. Z kolei młodzi przedsiębiorcy z firmy StrydeTech omówili opracowane przez siebie nowoczesne urządzenie mobilne umożliwiające osobom starszym niezależne chodzenie, siedzenie i stanie. Za swój pomysł zdobyli liczne nagrody w kraju i zagranicą.
Wizyta w Cork zakończyła się prezentacją działalności inkubatora przedsiębiorczości RUBIKON oraz centrum badawczego NIMBUS, które funkcjonują w ramach Cork Institute of Technology.
 
 
 
Partnerzy
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Lubuski Lider Biznesu
Lubuskie.pl

Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna

ul. Sulechowska 1
65-022 Zielona Góra
Czynne w godz. od 8:00 do 16:00
tel. +48 68 327 05 04
fax +48 68 68 325 38 88
e-mail agencja@region.zgora.pl

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na powyższe powinieneś dokonać zmian ustawień swojej przeglądarki.
Zamknij
Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Zamknij