12345678
12345678
12345678
12345678
12345678
Maksymalnie 2 mln zł na okres do 10 lat
12345678
12345678
12345678
12345678
2014-11-24

Szkolenie i wyjazd studyjny w ramach projektu „Polsko – niemiecki system transferu ekoinnowacji”

Efektywność energetyczna była wiodącym tematem warsztatów i wyjazdu studyjnego zorganizowanych w listopadzie dla lubuskich przedsiębiorców przez Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. i Zachodnią Izbę Przemysłowo-Handlową.

Oba wydarzenia przygotowano w ramach realizowanego przez obie instytucje w Lubuskiem projektu pn. „Polsko-Niemiecki System Transferu Ekoinnowacji". W ramach tego działania 20 przedsiębiorców z naszego regionu ma możliwość udziału w szkoleniach, wyjazdach studyjnych do Niemiec oraz tworzenia wspólnie z naukowcami planów wdrożeniowych dla swoich firm w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Dnia 06.11.2014 r. w Świebodzinie przedsiębiorcy mieli okazję odbyć szkolenie, które prowadzili - ze strony polskiej: prof. Grzegorz Benysek i dr Marcin Jarnut, a ze strony niemieckiej: Hermann Weide. Miało ono na celu przede wszystkim zaprezentowanie podstawowych informacji związanych z zakupem i zużyciem energii elektrycznej w przedsiębiorstwie. Ekspert zza Odry pokazywał zgromadzonym przykłady rozwiązań, które sprawdziły się u naszych zachodnich sąsiadów, natomiast polscy specjaliści starali się wskazać obszary, w których jest możliwa implementacja rozwiązań niemieckich na rynek polski. Eksperci byli zgodni co do jednego. Czynnikiem, który powinien determinować przedsiębiorców do wdrażania rozwiązań proefektywnościowych są stale rosnące ceny energii. Ich wzrost jest spowodowany m.in. koniecznością ponoszenia przez odbiorców końcowych kosztów związanych z zakupem praw do emisji CO2 oraz kosztami inwestycji w polską elektroenergetykę. Wymusi to prędzej czy później na firmach konieczność poszukiwania rozwiązań obniżających zużycie energii. Już dziś dostępna jest szeroka paleta rozwiązań, które przedsiębiorstwa mogą wdrażać we własnym zakresie. Najprostsze to rozpoczęcie od wdrożenie na terenie przedsiębiorstwa tzw. dobrych praktyk w zakresie użytkowania energii elektrycznej. Kolejnymi są m.in. implementacja urządzeń charakteryzujących się mniejszym poziomem energochłonności, stosowanie nowoczesnych systemów sterowania i zarządzania oraz inwestycja w odnawialne i kogeneracyjne źródła energii.

W dniach 19-21 listopada lubuscy przedsiębiorcy gościli w Cottbus na zaproszenie Centrum Innowacji i Technologii z Forst w Niemczech, gdzie mieli okazję skonfrontować nabyta wiedzę z praktyką. Pierwszy dzień poświęcony był na wizytę w Brandenburskim Uniwersytecie Technicznym w Cottbus. To jedyna na terenie Brandenburgii techniczna placówka kształcąca inżynierów. Głównymi tematami jej badań naukowych są środowisko naturalne, energia i technologie materiałowe. Uczestnicy mieli możliwość wizytacji laboratoriów badawczych i prowadzonych tam prac nad nowoczesnymi projektami w zakresie odnawialnych źródeł pozyskiwania energii, a następnie uczestniczyli w warsztatach na temat możliwości podnoszenia efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach. Drugi dzień wizyty zaczął się od przejazdu do Burg, gdzie uczestnicy mieli możliwość zwiedzanie m.in. hotelu termalnego i term sprewaldzkich. Oba te podmioty cechuje wysoka energochłonność. Był to zatem doskonały przykład i dobre doświadczenie, jak dzięki technologiom OZE można mocno ograniczyć zużycie energii. Prócz zwiedzania i prezentacji rozwiązań przedsiębiorcy mieli możliwość wysłuchania wykładu doradcy energetycznego na terenie Brandenburgii Gerharda Schippana, który opowiadał o swoich praktycznych doświadczeniach dotyczących budowania systemów zarządzania energią w małych i średnich firmach.

Trzeci dzień wizyty poświęcony był wizytacji przedsiębiorstwa rolniczego „Ricken" w Vetschau, gdzie nasi przedsiębiorcy przez kilka godzin mieli możliwość obejrzenia w praktyce systemu zarządzania energią, a następnie wybrali się w podróż powrotną do Polski.

Partnerzy
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Lubuski Lider Biznesu
Lubuskie.pl

Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna

ul. Fryderyka Chopina 14
65-001 Zielona Góra
Czynne w godz. od 8:00 do 16:00
tel. +48 68 327 05 04
e-mail agencja@region.zgora.pl

Adres do korespondencji: 

ul. Bohaterów Westerplatte 32
65-001 Zielona Góra

 

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na powyższe powinieneś dokonać zmian ustawień swojej przeglądarki.
Zamknij
Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Zamknij