12345678
12345678
12345678
12345678
12345678
Maksymalnie 2 mln zł na okres do 10 lat
12345678
12345678
12345678
12345678

Działanie 2.6

Czy załączniki 7.1, 7.2, 7.3, 7.6, 7.7, 7.10, 7.11 powinny być podpisane przez osobę uprawnioną do reprezentowania beneficjenta (np. w przypadku gdy wnioskodawcą jest uczelnia wyższa będzie to rektor tej uczelni), czy taki podpis może złożyć osoba wymienioną w pkt. 1.4.9 wniosku tzn. osoba uprawniona do podejmowania decyzji wiążących w stosunku do beneficjenta inna niż rektor uczelni i nie posiadająca statutowych uprawnień do reprezentowania wnioskodawcy?

Załączniki 7.1, 7.2, 7.3, 7.6, 7.7, 7.10, 7.11 powinny być podpisane przez osobę uprawnioną do podejmowania decyzji wiążących w stosunku do Beneficjenta wymienioną w pkt. 1.4.9 wniosku o dofinansowanie projektu.

 

Czy oświadczenie o kwalifikacji VAT powinno zawierać w treści rodzaj towarów i usług, co do których nie ma możliwości odliczania podatku VAT? Jeśli nie, to wystarczający jest zapis ogólny „Beneficjent nie ma możliwości odzyskiwania/odliczania podatku VAT na zasadach obowiązującego w Polsce prawa w zakresie podatku od towarów i usług. W związku z tym podatek VAT został umieszczony w wydatkach kwalifikowanych przedsięwzięcia?

Oświadczenie o kwalifikacji VAT powinno zawierać w treści rodzaj towarów i usług,co do których nie ma możliwości odliczania podatku VAT.

 

Czy oświadczenie o kwalifikacji VAT, które w całości nie obejmuje swoim zakresem rodzajów wydatków związanych z realizacją projektu, może zostać zakwalifikowane w trakcie oceny formalnej? Czy należy również dokonać sprawdzenia zakresu towarów i usług co do których nie ma możliwości odliczania VAT z rodzajem wydatków związanych z realizacją wniosku?

Musi występować zgodność pomiędzy pozycjami usług i towarów wymienionymi w oświadczeniu o kwalifikacji VAT a kategoriami wydatków związanych z realizacją projektu. Jeśli w trakcie oceny formalnej stwierdzony zostanie brak takiej zgodności, do Beneficjenta powinna zostać skierowana prośba o wyjaśnienie zaistniałych rozbieżności i ich korektę.

 

Czy pracownicy przedsiębiorstw mogą zostać uznani jako beneficjenci ostateczni? Uzupełnienie ZPORR w ramach Działania 2.6 Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy wskazuje jako beneficjentów ostatecznych przedsiębiorstwa. Czy udział ich w projekcie będzie oznaczał pomoc dla przedsiębiorstwa w którym pracują?

Zapisy Uzupełnienia ZPORR nie wymieniają pracowników przedsiębiorstw wśród kategorii beneficjentów ostatecznych zatem nie mogą oni zostać uznani za beneficjentów ostatecznych.

 

Czy kategoria przedsiębiorcy wśród beneficjentów ostatecznych Działania 2.6 oznacza przedsiębiorcę jako osobę czy też przedsiębiorstwo?

Kategoria przedsiębiorcy wśród beneficjentów ostatecznych Działania 2.6 oznacza przedsiębiorcę jako osobę prawną.

 

Czy oprogramowanie, sprzęt komputerowy i serwer niezbędny do realizacji projektu w przypadku Działania 2.6 ZPORR można wziąć w leasing i wliczyć koszty rat w budżet projektu?

Oprogramowanie, sprzęt komputerowy i serwer niezbędny do realizacji projektu w przypadku Działania 2.6 ZPORR można wziąć w leasing a koszty rat leasingowych można wliczyć w budżet projektu.

 

Czy są jakieś ograniczenia (kosztowe) dotyczące wartości oprogramowania specjalistycznego związanego z tworzeniem i udostępnianiem kompleksowej bazy informacyjnej?

Zgodnie z zapisami Uzupełnienia ZPORR nie ma ograniczeń (kosztowych) dotyczących wartości oprogramowania specjalistycznego związanego z tworzeniem i udostępnianiem kompleksowej bazy informacyjnej. Należy jednak pamiętać, że celem działania Europejskiego Funduszu Społecznego jest rozwój zasobów ludzkich a możliwość inwestowania w sprzęt jest jedynie środkiem służącym do osiągnięcia tego celu. Dlatego przy konstruowaniu budżetu do projektów związanych z udostępnianiem kompleksowej bazy informatycznej należy mieć na uwadze uzasadnioną i racjonalną wysokość wydatków ponoszonych na zakup specjalistycznego oprogramowania komputerowego w stosunku do całkowitych kosztów projektu i osiąganych w projekcie rezultatów.

 

Jakie przepisy prawne mają zastosowanie do organizacji staży w ramach tego działania?

Do organizacji staży w ramach działania 2.6 zastosowanie mają: Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004 - 2006 (Załącznik do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Dz. U. Nr 166, poz. 1745) oraz Uzupełnienie Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 - 2006 (Załącznik do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Dz. U. Nr 200, poz. 2051).

 

Jak i kto powinien określić wielkość dodatku stażowego?

Stażysta powinien otrzymywać dodatek stażowy w wysokości średniego wynagrodzenia za pracę pracownika przedsiębiorstwa, zajmującego podobne stanowisko lub o zbliżonym zakresie obowiązków.

 

Czy kierunki studiów, których absolwenci mogą wziąć udział w stażach powinny zostać określone przez Instytucję Wdrażającą?

Zgodnie z zapisami Uzupełnienia ZPORR Regionalna Strategia Innowacyjna lub Strategia Rozwoju Województwa powinna określać kierunki studiów, których absolwenci mogą otrzymać stypendium na kontynuowanie nauki na studiach doktoranckich. Odnośnie kierunków studiów, których absolwenci mogą wziąć udział w stażach, to Ramowy Plan Realizacji Działania może określać kierunki, które są ważne z punktu widzenia rozwoju strategicznych obszarów regionu.

 

Jaką osobę należy traktować za absolwenta nie zarejestrowanego jako bezrobotny (tj. czy osoba ta może pracować, czy może być zarejestrowana jako osoba bezrobotna a przed podjęciem stażu wyrejestrować się?

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym za absolwenta nie zarejestrowanego jako bezrobotny rozumie się osobę, która zdała ostatni egzamin przewidziany programem studiów i która wykazuje się statusem osoby nie zarejestrowanej jako bezrobotna przy naborze na staż, tj. jeszcze przed uruchomieniem projektu.

 

Czy stażysta musi zostać zatrudniony po odbyciu stażu?

Zapisy Uzupełnienia ZPORR nie określają konieczności zatrudnienia stażysty po odbyciu stażu.

Partnerzy
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Lubuski Lider Biznesu
Lubuskie.pl

Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna

ul. Fryderyka Chopina 14
65-001 Zielona Góra
Czynne w godz. od 8:00 do 16:00
tel. +48 68 327 05 04
e-mail agencja@region.zgora.pl

Adres do korespondencji: 

ul. Bohaterów Westerplatte 32
65-001 Zielona Góra

 

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na powyższe powinieneś dokonać zmian ustawień swojej przeglądarki.
Zamknij
Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Zamknij